Aktualności

Detektywi z klasztornego wzgórza

Oct 13, 2015

Na początku października ukazała się moja najnowsza książka - kryminał retro pod tytułem "Detektywi z klasztornego wzgórza", którego akcja toczy się w Czerwińsku nad Wisłą i w Warszawie w roku 1930. Z Czerwińska wywodzi się moja rodzina - wiele opisanych w książce czerwińskich miejsc i postaci, a także specyficzną atmosferę tego małego miasteczka w czasach międzywojnia miałam okazję poznać dzięki opowieściom mojego ojca i jego braci. Poza tym bardzo starałam się, by do świata powieści przedostało się jak najwięcej prawdziwych osób i wydarzeń. 

Hipotezę mówiącą o związku Czerwińska z templariuszami zaczerpnęłam z książki Zdzisława Skroka Skarby Polski. Dzieje czerwińskiego opactwa, objazd prezydenta Mościckiego po Mazowszu w roku 1930 – to wszystko fakty. Prawdziwa jest także historia antaby z głową lwa, wywiezionej z klasztoru w 1940 roku przez profesora Dagoberta Freya. Kornel Makuszyński zapewne nigdy Czerwińska nie odwiedził, jednak opisy małych miejscowości z wielu jego powieści pasują jak ulał także do tego miasteczka nad Wisłą. 

Pisząc, korzystałam z mnóstwa książek, dzienników, wspomnień, fotografii, stron internetowych i z ówczesnej prasy. Zdarzało mi się sprawdzać w gazetach z maja 1930 roku prognozę pogody na kolejne dni – tak bardzo zależało mi, żeby wszystko wyglądało jak w rzeczywistości.

dedektywi_okladka-film.jpg
Komentarze:

Leave a Reply(Your email will not be publicly displayed.)


Captcha Code

Click the image to see another captcha.